top of page

Čakrový systém

Každý z nás má svou oblíbenou škálu barev a jiné zase nemůže vystát. Proč má někdo rád například červenou a jiný jí zase nemůže ani vidět?

My jako lidské bytosti, tvořeni z energie, máme v těla různá energetická centra. Dohromady 7 základních, kterým se říká čakry. Každé z těchto center ovlivňuje jinou životní oblast a navzájem na sebe navazují. Za dobu našeho života na zemi, můžeme mít tyto energetická centra zablokovaná, děje se tak například, pokud nejednáme v souladu sami se sebou, neprojevujeme svoje emoce, a ty pak čakry zanáší, zpomalují proudění energie v celém těle. Pojďme si postupně představit jednotlivá centra.Kořenová čakra (Muladhara)

První z čaker, vyjadřuje jí červená barva. Je to naše centrum přežití, čakra nejvíce spojená s našim fyzickým tělem. Představuje spojení s našimi vnitřními jistotami. Pokud je otevřená, jsme sebevědomí, víme co chceme a kam v životě směřujeme, jsme spokojeni se svým tělem. Pokud je čakra zanesená, nevěříme sami v sebe, jsme závislí na ostatních, máme deprese, nechce se nám žít, nespatřujeme v životě smysl. K posílení této čakry a probuzení její funkce je vhodné nosit červené oblečení.Sakrální čakra (Svadhisthana)

Druhá z čaker, spojená s oranžovou barvou. Vyjadřuje tvořivost člověka, souvisí se sexuální energií. Pokud je otevřená, umíme život lépe prožívat, jsme kreativní, máme bohatou fantazii a harmonické vztahy. V případě omezené funkce jsme frustrovaní, přecitlivělí, máme strnulé emoce a jsme chladní, život si až tak neužíváme. K posílení čakry je vhodné nosit oranžové oblečení, či spodní prádlo, nebo si zapálit oranžovou svíci.
Čakra solar plexus (Manipura)

Třetí čakra, představuje centrum naší vnitřní síly, symbolizuje ji žlutá barva. Pokud funguje, jdeme si v životě za svým a nebojíme si plnit naše sny, dokážeme se vypořádat i s těžkými životními překážkami a známe vlastní hodnotu, nebojíme se říkat NE

. Pokud je uzavřená, podléháme názorům ostatních, nežijeme podle sebe ve strachu, co by si o nás druzí pomysleli. Žluté oblečení nebo předměty v okolí jsou vhodné k posílení této čakry.

Srdeční čakra (Anahata)

Čtvrtá čakra souvisí s bezpodmínečnou láskou a vyjadřuje ji zelená barva. Zdůrazňuje naši schopnost milovat vše živé, přijímat všechny bytosti takové, jaké jsou, neodsuzujeme. Milujeme sami sebe a nebojíme si dát lásku. V případě zanesení této čakry soudíme ostatní, milujeme jen lidi, kteří jednají podle našich představ. Jsme zahořklí, žárliví, nebo manipulativní. Posílení čakry - zelené oblečení, předměty, svíce.
Krční čakra (Vishuddha)

Pátá čakra, spojená s komunikací a světle modrou barvou. Pokud je otevřená, nemáme problém s komunikací s okolím, vyjadřujeme své nazory a emoce beze strachu. Říkáme pravdu a jsme v souladu se sebou. Pokud je uzavřená, neprojevujeme se, jsme zticha, straníme se lidí. Na zlepšení funkce této čakry je dobré nosit světle modrý šátek kolem krku.


Čakra třetího oka (Ajna)

Šestá čakra, dominuje jí tmavě modrá barva, spojuje nás s naší vnitřní moudrostí a vnitřním vedením. Pokud funguje, jsme ve spojení sami se sebou, víme, že vše co se děje v našem životě, je v pořádku a přistupujeme k tomu tak. Povzbuzujeme ostatní, aby více naslouchali sami sobě. Pokud je uzavřená, vidíme svět pouze z pohledu ega, příliš logicky, odmítáme přítomnost duchovního světa.

Korunní čakra (Sahasrara)

Sedmá čakra je spojována s mystikou, tajemstvím a fialovou barvou. Schopnost přenést se mimo hmotnou realitu, symbolizuje psychickou zralost. Těžké životní situace pomáhají otevřít tuto čakru, učí nás podívat se na věci z větší hloubky. Při uzavření této čakry se mužeme cítit v depresích, pociťujeme spirituální krizi. Žijeme v domnění, že vše musíme zvládnout sami, nemáme důvěru v proud života. Pro posílení funkce je dobré nosit fialovou barvu, nebo se jí obklopovat.Praktické cvičení

Posaďte se na klidné místo, uvolněte se, soustřeďte se jen na svůj dech, odprostěte se od myšlenek. Postupně si začnete představovat barvy, od červené, oranžové, žluté, zelené, světle modré, tmavě modré až po fialovou. Při zaměření se na jednu barvu si představujte, jak se vaše čakrové centrum otevírá a harmonizuje v souladu s vaší bytostí. Při aplikování tohoto cvičení pravidelně, pocítíte energetické změny.


S láskou

40 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

留言


bottom of page