top of page

11 nejčastějších chyb v léčbě aknózní pleti

Velmi diskutované téma, které trápí hodně z nás ať už v menší míře, nebo ve větší. Léčba problematické pleti je komplexní, nestačí dodržovat jen jeden krok. Níže naleznete 10 věcí, čemu se při léčbě aknózní pleti vyhnout.Akné - co to vlastně je

Je to vlastně chronické onemocnění vlasového folikulu a mazových žláz. Důvod akné může být různý - daný geneticky, hormonální změnou, zvýšené produkce mužských hormonů v době puberty a také vnějšími faktory a nedostatečnou péčí.


Akné vzniká tak, že se ucpou vývody mazových žláz, zvýší se tam množství mazu a následně se tam hromadí, vzniká zánět. Může následovat poškození kůže a tvorba jizviček.


11 nejčastějších chyb v léčbě aknózní pleti

Je naprosto jasné, že nezměníme všichni všechno. Ale zkuste se zaměřit na jednu-dvě věci, to zařadit, zautomatizovat a poté přidat další. Věřím, že tento postup bude daleko efektivnější a hlavně udržitelnější z dlouhodobého hlediska. Ale samozřejmě záleží na každém, co mu vyhovuje. :-)


1)Není ucelený systém péče o pleť

O tomto tématu se nebudeme bavit dopodrobna, ale můžete si poslechnout můj podcast: Klarii Spin - Vrstvy kůže a 5 kroků k dokonalé pleti, abyste věděly, jak pleť funguje a co používat. :-)


Každopádně základ je mít kvalitní kosmetiku a nemusíte mít vše na aknózní pleť, protože by mohla být vysušená. Zkuste nakombinovat cílené produkty na akné s hydratačními.


Základ péče podle mě:

-hloubkové čištění (2x denně)

-denní a noční krém, nebo krém na den i noc, na den mít SPF

-hlubkově čistící a hydratační masku

-sérum cílené na léčbu akné


2)Používají se produkty jen cílené na akné

I tato pleť potřebuje hydrataci. Produkty cílené na léčbu akné obsahují látky, které vysušují pleť, chtějí tím rychle podpořit léčbu pupínků, aby se nerozšiřovaly. Což je v pořádku, ale není dobré to přehánět. Vyberte si například čištění a sérum na akné, ale krém dejte hydratační, aby ta pleť měla rovnováhu. :-)


3)Nepoužívá se krém s SPF ochranou

Sluneční záření nám zhoršuje veškeré problémy na pleti - akné, jizvy, vrásky, pigmentové skvrny apod.. proto je důležité se před škodlivými paprsky chránit každé ráno! Ideálně mít SPF alespoň 25 a výše! :-)


4)Nepoužívají se peelingy vůbec, nebo až moc

Peeling je důležitý v péči o pleť. Odstraňuje odumřelé kůži na povrchu, takže pleť pak může lépe pracovat, dýchat a vstřebávat složky z dalších produktů.

U aknózní pleti ale pozor, nedoporučuji používat mechanické peelingy, kdy si prsty kroužíte po obličeji, protože tím si akné můžete roznášet. Vhodné jsou proto tzv. Chemické peelingy, které nanesete, necháte působit a smyjete. :-) Podle stavu pleti bych byla i opatrná s častým používáním, za mě tak 1x týdně, možná 1x za 14 dní, to je opravdu individuální.


5)”Nípání se”

Jojo, kdo to jednou za čas neudělá že? Je to zlozvyk a naprosto chápu, že Vás to na obličeji rozčiluje a chcete to dát pryč, vážně! ALE!

Tímto si krásně pupínky roznášíte po obličeji, pokud je něco, co opravdu potřebujete dostat pryč, tak čisté ruce, čistý obličej, poté hned vydezinfikovat nebo znovu umýt a rozhodně to nedělat často. :-)


6)Není vlastní ručník na obličej

Hygiena, hygiena, hygiena… na obličeji máte zánět, na který chcete používat svůj čistý ručník, na který nikdo jiný nesahá! A ten také často vyměňujte! Klidně každý den.


7)Nemění se často povlečení

Stejné, jako vlastní ručník na obličej. Na obličeji máte zánět, který se roznáší na místa, kam položíte obličej. Pokud máte opravdu veliké akné, klidně měňte každý den, ať si to do té platí znovu nevracíte.


8)Nedesinfikuje se telefon, myš apod..

Opět ta hygiena a to, že si telefon přikládáte na obličej a celý den ho taháte všude možně. To stejné platí pro myš od PC a všechny tyto předměty, na které pravidelně saháte a třeba nejen vy.


9)Časté sahání na obličej

Myslím, že po minulých bodech si to už umíte vysvětli sami že? Bakterie, nečistoty, přenášení z obličeje a zase na obličej.. stále dokonal myslet na hygienu a čistotu. :-)


10)Nemyjí se štětce na make-up

A otázka za zlatého bludišťáka, proč si mýt štětce na makeup pravidelně? :-)


11)Špatná strava - hodně cukru

Samozřejmě kvalitní strava je půl zdraví, dodává nám potřebné živiny, vitamíny apod.. :-) Myslete na to, že cukr je výživa pro záněty a bakterie, takže jeho omezení Vám v léčbě velmi pomůže. :-)Ještě bych ráda napsala, že akné je nemoc pleti a ovlivňuje ji spousty faktorů jak vnějších, které můžeme ovlivnit my, tak i vnitřních, které bohužel ovlivnit nemůžeme. Neslibuji, že tyto kroky Vám pleť vyléčí, ale minimálně pomohou!! :-)

Držím palce!


INSTAGRAM - Klárii Spin


10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page