top of page

3 hlavní rozdíly mezi Vánoci v Itálii a v Česku

Drazí amici Itálie a všeho italského, už jste někdy strávili vánoční čas v Itálii? Že ne? Tak já vás do ní dnes přenesu, co vy na to? Vánoce se blíží a tak jsem se rozhodla s vámi posdílet 3 hlavní rozdíly mezi italskými a českými Vánoci a na chvilku vás přenést na Apeninský poloostrov rozzářený vánočními stromečky. A kdo dočte až do konce, dostane možnost si v mé společnosti Italské Vánoce prodloužit!


V dnešním článku na vás čekají příklady z českých Vánoc vs italský postoj – nad některými našimi tradicemi Italiani pohoršeně či nechápavě kroutí hlavou, ale najdou se i takové, za které nám hlasitě tleskají. Jaké jsou největší rozdíl mezi Natale/Vánoce v Itálii a v Česku?

Ježíšek přiletí 24. a ještě k tomu za přítomnosti mrtvého rybího mazlíčka

Co už asi víte, je to, že v Česku se slaví hojně zejména Štědrý den, tedy 24. 12.. Italové v tento den taky sice slaví, ale stále nejde ofiko o Vánoce. Itálie je státem, kde se dodržují samozřejmě zejména křesťanské tradice. Absolutně jim tudíž nedává smysl, proč slavíme Vánoce už 24., když Ježíšek (Ježíš) vlastně ještě ani nebyl na světě?!


Vliv církve má taky poměrně velký vliv na to, že Italiani – k mému smutku, nedodržují ani náhodou tolik roztomilých pohanských tradic, jako my:

  • na rozkrajování jablíčka či pouštění svíček po vodě můžete zapomenout,

  • dárky se taky až tak neřeší, nějaké posedávání okolo stromečku jako znám od nás jsem tu moc nezažila,

  • a ani vám nikdo nedá rybí šupinu pod talíř pro štěstí.


Čímž se dostáváme k přítomnosti mrtvého rybího mazlíčka během štědrovečerní večeře :). Italiani byli naprosto v šoku z celé kapří události.


„Ty mi chceš říct, že si v kádi před supermarketem vyberete kapra, hodíte ho doma do vany, pobývá s vámi jako domácí mazlíček, a pak ho prostě ťuknete a sežerete? Che strano! To je divný! A taky je ta ryba pěkně hnusná :)!”


Musím k tomu něco dodávat? :) Jiný kraj je opravdu jiný mrav!


Vy na ty Vánoce pořád jenom jíte!

Tak tahle hláška mě od Itala poprvé dostala do kolen! Že prý MY pořád jen jíme! A to mi říká ITAL, jehož vánoční oběd se protáhne až do večeře? Italiani při vánoční hostině 25. 12. stráví hodováním opravdu hodiny. Já jídlo miluju, to už asi každý ví, ale přesto mě až tak nebaví sedět u stolu 6 hodin (a to je minimum) :D.


Ale chápu, co tím myslí. Nevím jak ve vaší domácnosti a rodině, ale u nás je např. zvykem jít 25. 12. na oběd k prarodičům, kde se hned kolem druhé hodiny odpolední začne stůl prohýbat pod jednohubkami, mými milovanými chlebíčky, talíři s uzeninami, masem, zeleninou a samozřejmě horami vánočního cukroví.


Takže jo, je fakt, že si ty vánoční svátky a návštěvy užíváme také v obklopení jídla, ale Italové více dají na dlouhé menu v podobě oběda či večeře. Takže:


  • několik předkrmů – někdy rybí, v jiný vánoční den zase masové,

  • rozdílné těstovinové chody a vývary,

  • hlavní chody jako jsou různé druhy pečeného masa, ryb, zeleniny,

  • a samozřejmě nechybí ani moučníky jako populární italské „vánočky” Panettone a Pandoro, různé druhy sušenek a dezertních vín.Shrnutí - jestli Ital nebo Čech, na Vánoce se prostě cpe!


Tolika druhů sušenek a cukroví, kdy to ty české hospodyňky všechno pečou?


Co Italiani na našich Vánocích opravdu milují je vánoční cukroví - BISCOTTI DI NATALE!! Každý rok musím do Itálie, ano musím, dovážet krabice plné cukroví od mojí drahé maminky a babi. Chutná jim všechno! Suché cukroví, jako je linecké a pracny, ale i ty krémové, na které si ženy v mé rodině docela potrpí. A Italky viditelně taky :).


Vždycky jim ale vrtá hlavou, že se nám v Česku na Natale chce tak vypékat – kdy proboha české ženy s tolika druhy cukroví začínají?! S tím vyvstává otázka, jestli Italky pečou cukroví? Ano, i ne. Rozhodně to neprobíhá jako u nás. Zejména v Toscana a na jihu Itálie se najde několik druhů různých sušenek a vánočních dobrot.


Jinak jsou ale vánoční dolci italiani poměrně náročné na přípravu, a tak Italky raději sáhnou do kapsy a pořádné sladké vánoční pohoštění si pořídí v pasticceriích a obchodech.


Italské NATALE jsou zejména o jídle a rodině. Jinak to mají nastavené také s vánočním stromečkem, s oslavami vánočních dnů i 3. králů. A vůbec se najde hromada věcí, které tu na Vánoce dělají jinak.


Italský adventní kalendář


Právě proto jsem se rozhodla hodit všechno tohle pěkně pospolu a připravit vám speciální Adventní Virtuální Kalendář. Máte tak možnost se letošní Vánoce nechat inspirovat a užít si je v duchu NATALE MADE IN ITALY.


24 okének virtuálního kalendáře, který vám nikdo nevyjí, obsahuje::


  • 9 okének plných typických italských receptů - sušenky z Calabria a Toscana, tradiční sicilský moučník na oslavy sv. Lucie, vánoční pasta chod i hlavní chody a slané vánoční italské pochutiny na aperitivo.

  • Zbytek okének patří tradicím a italskému jazyku – jak vypadají Natale v Toscana a jak na Sicilia? Jaké moučníky patří na vánoční stůl? A kdy se k tomu vánočnímu stolu vůbec usedá, kdy a proč zdobí vánoční stromeček?

  • K procvičení a naladění ještě větší italské atmosféry je Kalendář prošpikován italskými slovíčky, pojmy a mou česko-italskou mluvou.


Pokud vás tato idea strávit letošní Vánoce trošku jinak a užít si dovolené ve vánoční Itálii bez balení kufrů nadchla, tak, více info najdete TADY!


Buon natale, těším se na vás, Itaholici!
101 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page