top of page

3 STEREOTYPY O ITALSKÉM STRAVOVÁNÍ

Jooo Italiani, ti jídlu opravdu rozumí. Italská kuchyně a stravování Apeninského poloostrova patří mezi ty nej špičky. A když se o něčem hodně mluví a píše, vyrojí se obvykle i různé polopravdy a ne zrovna přesné informace.


V tomto článku bych vám proto ráda představila 3 největší stereotypy, které o italském stravování cinkly do oka mně.

ALLORA INIZIAMO/pojďme tedy na to!


ITALIANI SI DENNĚ POCHUTNÁVAJÍ NA NĚKOLIKACHODOVÉM MENU


Italské menu je poměrně široké. Italové milují rozlišné druhy ANTIPASTI/předkrmů, které následují i vámi tolik oblíbené PRIMI PIATTI, do nichž patří všechny PASTA chody, RISOTTI a různé polévky či krémy. Samozřejmě tu jede ve velkém také maso, ryby a spousta zeleniny. Tyhle pokrmy se řadí pod kolonku SECONDI PIATTI. K hlavnímu chodu je nutná i nějaká ta příloha, že ano, - to jsou CONTORNI. A pozor – sladká tečka na závěr v podobě DOLCI samozřejmě nesmí chybět. Ale to stále ještě nestačí!


Všechno se to přece musí spláchnout kalíškem silného ESPRESSA a taky nějakým tím DIGESTIVO na trávení. Tohle všechno Italiani opravdu milují a poměrně často i požívají.


Ale ani náhodou denně, milí amici! Italové jsou jídlem sice mírně posedlí, ale to ještě neznamená, že denně pořádají několikahodinové hody. Večeře či oběd, která všechny výše zmíněné chody obsahuje, se praktikuje spíše při narozeninových oslavách, v neděli a samozřejmě o svátcích.


Pravdou je, že na Vánoce Italiani ke stolu zasednou ve 12 odpoledne a hodování končí až k večeru, ale opravdu to není na denním pořádku. Ráda bych také dodala, že jednotlivé porce jsou menší, aby se to nich všechno vlezlo 😊.


V běžný den se Ital spokojí s talířem horkých těstovin a hlavním chodem či salátem. Je to také velmi individuální – ani Italy nemůžeme všechny házet do jednoho pytle 😊.


ITALIANI SE POŘÁD PROLÉVAJÍ VÍNEM


Ke skvělému jídlu patří bez pochyb i kvalitní vínečko. A to italské patří mezi jedny z nejlepších na světě. Správně zvolené VINO/víno dokáže daný pokrm vystřelit do výšek. Jde o harmonii chutí, vůní a většina Italů má tohle opravdu v krvi. Milují kvalitní bublinky, lehká bílá vína i silná červená, která jsou provoněná sluncem Apeninského poloostrova.


Je velmi běžné, že si Ital k jídlu vychutná skleničku jeho oblíbeného moku z hroznů. Velmi rádi také chodí na tzv. APERITIVI, které slouží k rozproudění chuťových buněk a otevření žaludku. Takže SÍ, může se vám v klidu stát, že už v dopoledních hodinách uvidíte hloučky Italů, kteří si na sluníčku užívají skleničky vína.


V globále jde ale opravdu o doplnění pokrmů a Italové se moc neopíjí. A už vůbec ne denně – mají tohle poměrně pod palcem, a kde je VINO, je také spousta vody. Vidím velký rozdíl ve stolování Italů – láhev vody si v restauraci objednají 4 Italové z 5 😊.


V ITÁLII SE JÍ POŘÁD JEN PIZZA A PASTA

Tak tohle opravdu pravda není – NON É VERO! Sí, uznávám. Na těstoviny se tu nahlíží opravdu poměrně jinak, než v naší české krajince a je pravda, že si je vychutnávají mnohem častěji než my. To ale ani náhodou neznamená, že by jedli jen SPAGHETTI! Na druhou stranu – nabídka PASTA chodů je tu opravdu široká, fantazii se meze nekladou a měnit omáčky byste tu mohli klidně denně.


UN PIATTO DI PASTA/talíř těstovin je také poměrně rychlovka, takže jde o častou záchranu rychlého oběda či večeře. Na mém Instagramu tyhle tipy často sdílím, tak neváhejte mrknout!


A PIZZOU, tou se už vůbec neládují každý den! Kynuté těsto s rajčaty a mozzarellou patří mezi ikony italské kuchyně, ale jde zejména o víkendové jídlo. Tzv. PIZZATA probíhá obvykle v pátek, kdy se sejdou amici a famiglia, aby dodrželi víkendovou tradici. Chodí na ni většinou do PIZZERIE, ale v dnešní době kovidové je čím dál více oblíbená i rozvážka do domu. A to ani nemluvím o tom, když jsme tu byli v přísné karanténě a obchody museli hojně doplňovat kvasnice a mouku, protože PIZZU doma dělal každý druhý 😊.


No, a to je pro dnešek vše. Jak vidíte, nic není černobílé, a to ani v Itálii. Zajímají vás další stereotypy o Italech, jejich stravování a dolce vita?


Tak klidně dejte vědět a já vám příště s radostí rozhřeším další perličky!


Mějte se krásně,


Vaše Míša z Italského Snu

💛🌞


30 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page