top of page

3 tipy na rychlé APERITIVO občerstvení, které milují Italové

V Itálii je velmi oblíbené tzv. APERITIVO. Většina z vás asi ví, že aperitivo je drink, který se podává před jídlem. Slouží k otevření chuťových pohárků a naladění žaludku na to, co přijde posléze! Pojem APERITIVO v Itálii ale znamená mnohem více!


Je letní podvečer, italská piazza/náměstí se plní paprsky slunce a stejně tak Italy, kteří si jdou užít sociálního života a něčeho dobrého. Pokud půjdete v Itálii na APERITIVO, bude to obvykle mezi 19. – 21. hodinou. K oblíbenému drinku většinou dostanete nějaké oříšky, či chipsy, ale spousta barů nabízí rozmanité tabule plné různých dobrot.

Oblíbenému hodování u drinku se také někdy říká APERICENA – to, když si toho na zub dáte už víc a jste vlastně potom i po večeři ☺.

Co si přichystat na domácí aperitivoDomácí aperitiv byl oblíbený už před kovidem. My ho máme s mými amici opravdu rádi, a poslední dobou jej provozujeme čím dál častěji. Skvělé je, že si můžete nachystat, co vám opravdu chutná a potom zobat v průběhu večera u skleničky oblíbeného drinku.

Proto bych s vámi dnes sdílela 3 dobroty, které se často vyskytují v italských barech, ale stejně tak si je lehce připravíte i doma. Další super zprávou je, že tyhle tzv. finger foods/jednohubky využijete také na různé oslavy či pro návštěvy v kteroukoliv hodinu.

Dnes vám představím:

  • kouzlení s PASTA SFOGLIA/listovým těstem,

  • variace na POLPETTINE aneb italské karbanátky,

  • a talíř rozmanitých CROSTINI/italských chlebíčků.

Pokud vás tyto dobroty zajímají, můžete číst v klidu dále 😊.

Listové těsto frčí i v Itálii


ADORO LA PASTA SFOGLIA. Zbožňuji listové těsto. A to hned z několika důvodů:

  • můžu využít na sladké i slané recepty,

  • recepty z něj jsou hotové coby dup,

  • a taky mi děsně chutná 😁.

Listové těsto Italiani používají rádi. Ať už domácí či kupované, plní ho různými surovinami a poté samozřejmě zapékají. Na občerstvení se nejčastěji setkáte s TORTE SALATE/slanými koláči, ROTOLI DI PASTA SFOGLIA/záviny z listového těsta nebo třeba také PIZZETTE ♥.

PIZZETTE jsou jednoduše malé pizze, které jsou ovšem mnohem rychlejší, jelikož na ně nepoužíváte klasické kynuté těsto. Důležité je na začátku vykrojená kolečka jemně propíchat vidličkou, aby se vám nenafoukly.

Jako jednou mně a mé italské amíce.. Nj, i mist tesař se někdy utne 😁.

Pak je jednoduše potřete rajčatovou salsou, vynechte okraje, ať opravdu vypadají jako PIZZette, a dozdobte surovinami jako je šunka, zelenina, olivy, houby, pesto, sýr – záleží co osobně vy máte rádi a preferujete.

PIZZETTE můžete dát dětem i druhý den do školy na MERENDU/svačinu nebo je využít třeba na piknik 😊.


Jak vypadají italské masové kuličky?


POLPETTE jsou v Itálii velmi oblíbené masové koule, které se považují za hlavní chod, ale využívají se také jako předkrm, nebo právě jako občerstvení při APERITIVO. V tom případě bývají menší, a tak se jim zdrobněle říká POLPETTINE.

Italské karboše si můžete udělat vlastně úplně ze všeho! Z chudé kuchyně, z které pochází, jsou klasické ty v provedení s chlebem-POLPETTINE AL PANE.

Ať už si zvolíte POLPETTINE masové, zeleninové nebo z luštěnin, vždy do nich po italském stylu přijde také vajíčko, nastrouhaný Parmigiano, čerstvé bylinky a popř. strouhanka nebo starý chléb namočený v mléce. POLPETTINE můžete smažit nebo více po zdravu i upéct v troubě.

Kterým dáte přednost? Já osobně miluju POLPETTINE z cuket, cizrny či tuňáka a těmi masovými rozhodně taky nepohrdnu. Ty většinou dělám větší, na víně a cibuli. Lahoda, amici! Recept najdete TU.

Ať žijou chlebíčky české i italské!


Jestli je něco, co opravdu můžu, tak to jsou české chlebíčky. A stejně tak ty italské – CROSTINI.

Do CROSTINI jsem se v Itálii okamžitě zamilovala. Menší chlebíčky, které jako ty naše české ale vůbec nevypadají. Jejich zdobení je opět veeelmi variabilní a rozmanité. Můžete na ně plácnout téměř cokoliv – hlavně ať to lahodí chuti a taky oku!

Původně se CROSTINI dělaly z klasického bílého chleba, ale teď už najdete i verzi bagetky. Ta se často opéká do křupava.

Kdo si chce upéct domácí chleba, může zkusit ten toskánský, který se na CROSTINI v Toscana často používá. Jeho (v tomto případě) výhodou je, že není slaný, tudíž se nemusíte bát divočejších kombinací chutí při zdobení.

Oblíbené italské CROSTINI

S kterými CROSTINI se tu v Itálii nejčastěji potkáte a které si můžete jednoduše udělat i doma?

  1. Moje vůbec numero uno v regionu Toskánska jsou CROSTINI NERI TOSCANI – plátky bílého chleba se tradičně namáčí do vývaru, a poté se mažou pomazánkou z krůtích jater, kapary a ančoviček.

Kdo neochutnal, nepochopí, jaké blaho to je 😄.

Recept na ty domácí, pravé toskánské, najdete v mé kuchařce zDARma tady na webu.

  1. Další oblíbené, nejen mé, jsou CROSTINI CON ACCIUGHE, UOVO E BURRO – plátky chleba nebo bagetky se mažou máslem a zdobí plátky natvrdo uvařených vajec a nasolených ančoviček. Ach sí! Máslo můžete nahradit krémovým (kozím) sýrem, rybičky plátky uzeného lososa a vejce nastrouhanou citronovou kůrou – a máte další druh CROSTINI 👍.

  2. Oblíbené jsou také CROSTINI MISTI. V tomto případě před vámi přistane talíř různých druhů – zkuste to pro své hosty stejně tak. Další oblíbené CROSTINI jsou s rajčatovými, pikantními salsami, s olivovou, houbovou nebo zeleninovou pomazánkou.

Na italském internetu stovky klasických receptů, které se míchají s těmi moderními. Doporučuju např. kvalitní GialloZafferano, jež najdete také na sítích 😊.

Tak co, amici? Necháte se inspirovat mými tipy?

Všechno to můžete krásně doplnit kvalitními olivami, naloženými papričkami či kvalitním kusem sýra a uvidíte, jak autentické APERITIVO ITALIANO doma zažijete 💥.

Salute e BUON APPE vaše

Míša z Italského Snu

🌞

17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Retinol

Comments


bottom of page