top of page

Francouzské kozí sýry – to musíte ochutnat


Někdo je nemůže doslova ani cítit, někdo je miluje. My rozhodně patříme k druhé skupině – kozí sýry přímo zbožňujeme.


Upřímně daleko radši než čerstvé, máme rádi vyzrálé kozí sýry s plísní na povrchu, které se dělají ve Francii. V sýrárnách i v supermarketu jich mají nepřeberné množství. Když ale toužíte po vyzrálé specialitce, a chcete sýr přesně ve vašem oblíbeném stádiu zrání, jděte rozhodně do sýrárny. Tam se vám budou věnovat a vyberou vám sýr buď měkčí krémovější (moileux) nebo naopak sušší s výraznou chutí. Tu pak ideálně kombinujte s těžším červeným vínem, což vytvoří naprosto nezapomenutelnou kombinaci dvou výrazných chutí.

Kozí sýry se vyrábí buď z čerstvého, nebo pasterizovaného mléka. Každý (pokud vyloženě netrpíte averzí na kozí produkty) si najde to své.

Chci vám představit pár „kousků“, které opravdu máme rádi a můžeme doporučit.


CHABICHOU


Tento kozí sýr miluju a Francouzi ho umí přivést k dokonalosti. Pochází z Poitou, kde jsme dříve bydleli. Je to oblast na západě Francie asi na půli cesty mezi Paříží a Bordeaux. Kozy zde prý kdysi zanechali Saracéni, když prchali po porážce v bitvě u Poitou v roce 732. Dokonce i jméno má Chabichou podle arabského názvu kozy.

SELLE SUR CHERE


Tento kozí sýr pochází z oblasti Loiry a má velmi staré kořeny a dělal se již v 19. Století. Nejdříve zraje ve formě, potom se z ní vyklopí a posype směsí rozdrceného dřevěného uhlí a soli. Tradičně sýraři používali popel z větví z vinice, který měl během zrání za úkol odpuzovat hmyz. Rozhodně se popela na povrchu nemusíte bát, je jedlý a není důvod ho okrajovat.CROTIN DE CHAVIGNOLKozí sýr z nepasterizovaného mléka pochází také z oblasti Loiry, přímo z městečka Chavignol. Když se podíváte do slovníku, Crottin znamená ve francouzštině trus nebo koblih krávy nebo koně. Ale odtud název výborného sýra nepochází. Crot je v dialektu také díra, a právě díry v zemi v jílovitém terénu podél řek sloužily jako formy pro sýry. Odtud tedy název Crottin. Sýr Crottin je ideální je do salátu, k chlebu nebo bagetě.


BUCHE DE CHEVRE


Buche de chevre je spíše levnější typ kozího sýra, který se průmyslově vyrábí po celé Francii. Rozhodně by ale bylo škoda ho zatracovat. Ideální použití najde v teplé kuchyni, kdy ho můžete přidávat k zelenině (například grilované zelenině, k čekance, pórku, špenátu – recepty najdete v mé kuchařce Zeleninové příběhy) nebo jej můžete ugrilovat na toustu a podávát k salátu (recept najdete v mém Salátníčku).


Vaše Monika

6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Retinol

Comments


bottom of page