top of page

Inzulinová rezistence

INZULINOVÁ REZISTENCE ..neboli necitlivost na inzulin je záležitost, která se může roky tiše plížit jako had.. a pak jednoho dne hezky zezadu zaútočí..

Inzulinová rezistence (IR) nevzniká přes noc. Nebolí. Nedá se operovat. Tiše kráčí a našeptává. Kdo neposlouchá v tichu, neslyší. Znamená to mít cukrovku? Rozhodně NE! Ale rozhodně je to její ZÁKLADOVÁ DESKA. A taky základová deska DALŠÍCH ONEMOCNĚNÍ , co fakt nechceš.. A možná by tě ani ve snu NENAPADLO, kterých.. INZULIN se v těle stará o úklid glukózy (krevního cukru) do buněk a tím drží její hladinu v krvi na uzdě A fakt děsně nerad dělá přesčasy. To jako fakt.. Takže když toho má na práci hodně, šoupne to hezky do špíčků kolem pupíku, zamče a nazdar! Jízdenku zpátky si kup jinde . Tohle není můj job. A když mu nasolíte (vlastně nacukrujete) ještě víc, tak to jako sorry už.. Buňky postupně jedna po druhý uzamčou svý vrátka a z inzulinu je prací zdrcený bezdomovec toulající se krevním řečištěm a spolu s ním i glukóza, kterou není kam odklidit. A tak když už jsou tady, tak trošku poškodí, že jo? Co by ne..

Sladká odplata může vypadat třeba takto:

▪️číslo na váze zamrzlo, i když se už i na hlavu stavíte ▪️šikanují vás výkyvy energie a nálad, vopruz prostě ▪️stolkují vás chutě a myšlenky na sladký ▪️cyklus je od slova peklo nebo ještě líp, na vaječnících vám vyraší velmi nepříjemně bolavý cystičky ▪️vlasy jsou víc v kartáči než na hlavě ▪️z pleťi je tankodrom a vrásky vyskakují snad přes noc ▪️vydržet delší dobu bez jídla je mor.. Takže ono to není o tom "jím nesmysly, budu mít vyšší váhu" ale o tom, že "jím nesmysly a škodím svému zdraví". To, co je ale skutečně důležité, je to, že zpáteční jízdenky jsou v prodeji.


INZULINOVÁ SENZITIVITA neboli citlivost na inzulin je lektvar mládí a šťáva pro vitální, svůdné a zdravé tělo.. Přesný protipól inzulinové rezistence. A otázka zní: "Jak se dostat z IR a získat hormony na svoji stranu?" No jak? Jedině kauzálně, tedy přímým útokem na příčinu, tj. na životní styl, který nás ve velké většině k IR dovedl..

Což znamená PŘEMĚNIT TOTO ▪️fyzická neaktivita nebo naopak přetrénovanost (u žen často ta druhá varianta!!!) ▪️příliš mnoho kalorií nebo taky příliš málo kalorií (u žen často ta druhá varianta!!!) ▪️strava s vysokým podílem sacharidů s vysokým glykemickým indexem (GI), prázdné kalorie, ultrazpracované potraviny ▪️nedostatek omega-3 ▪️nedostatek vitaminu D a pobytu na přirozeném světle ▪️nedostatek spánku ▪️stres a příliš mnoho hodin v práci a málo v posteli ▪️zánět v těle (tady je to často otázka typu vejce nebo slepice.. ) ▪️kouření, alkohol, kofein a podobné pochutiny NA TOTO ▪️silové cvičení a budování svalové hmoty - čím více svalů, tím více buněk schopných vstřebat glukózu ▪️přirozené potraviny s nízkým GI ▪️omega-3, zelený čaj, skořice, jablečný ocet, česnek atd. ▪️méně fruktózy (a bacha na rádoby fit sladidla, mají kolikrát vyšší GI a obsah fruktózy než samotný cukr => rovnováha a selský rozum) ▪️trochu bílkovin do každého jídla ▪️omezit svačinkování ▪️management stresu (inzulin a kortizol si jdou na ruku) ▪️spánková životospráva NEEXISTIJE svatý grál v "lifestylu", který všechny dovede ke zdraví. Každému sedne trochu jiná kombinace. Někdo potřebuje víc zapracovat na managementu stresu, někdo na stravě, někdo na pohybu nebo spánku, někdo na všem.. Hledejte, pozorujte.. a začněte postupně.. krok po kroku a hlavně.. buďte na sebe LASKAví. Pocity vás povedou. A kdyby cokoliv, víte, kde mě hledat :-)

S láskou


32 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Retinol

Comments


bottom of page