top of page

Make-up jako základ

aneb jak si vybrat ten svůj


Ve světě kosmetiky je tolik možností, tolik značek a produktů, že pro kohokoli není lehké se v tom zorientovat… Hledáte stále svůj oblíbený make-up jen nevíte, jaký si vlastně vybrat? Nebo ještě nevíte, proč by make-up měl patřit do Vaší každodenní rutiny, i když se nelíčíte? Tak čtěte dál. :-)Je samozřejmě spousty druhů, značek, variant, které můžete na trhu najít. Tady Vám chci představit obecné kategorie make-upů (můžete slyšet i název podkladová báze), které můžete nalézt a doufám, že Vám tím pomůžu se více zorientovat a vybrat si tak svůj make-up i odstín. :-)

Slovo make-up

Make-up jako slovo používáme v české republice nesprávně. :-) Make-up pochází z angličtiny a znamená to kompletní líčení. V angličtině naleznete správný název foundation, tedy základ. U nás můžete slyšet také o podkladové bázi. :-) nicméně make-up je tak známé a používané, že i já o něm takto mluvím, protože všechny víme, co je tím myšleno, ale nezalekněte se, když ho najdete i pod jiným názvem. :-)

Proč měla používat make-up, i když se nelíčím?

Tohle je mé oblíbené téma. :-) Výběr make-upu je velmi důležitý, opět platí, že nejdražší neznamená nejkvalitnější, ale samozřejmě je třeba najít kvalitní make-up s přidanou hodnotou, tedy ne jen, aby Vám na pleti vytvořil vrstva něčeho. Je důležité, aby Vám vydržel většinu dne, neucpával póry, kvalitní make-upy také obsahují různé vitamíny, hydratační složky nebo naopak pohlcující mastnotu.

Správný make-upu totiž neslouží jen ke sjednocení pleti, ale také jí CHRÁNÍ před vnějšími vlivy jako je slunce, mráz, prach, různé nečistoty a volné radikály. Z tohoto důvodu by měl být make-up součástí Vaší ranní rutiny a je jen na Vás, jak moc krycí si vyberete. :-)

Druhy make-upu

Představím Vám make-upy, se kterými se nejčastěji setkávám. :-)

1.TEKUTÉ

  • BB krém

Tato zkratka pochází z Blemish Balm Cream a je to spojení hydratačního krému a lehkého make-upu. Je velmi rozšířený a neříkám, že všechny BB krémy nejsou dobré. Ale díky tomu, že jsem kosmetická poradkyně a zabývám se péčí o pleť tak vím, že je důležité si vybrat ten nejlepší pleťový krém pro Vaši pleť. V BB krému nikdy nevíte, jaký hydratační krém se tam ukrývá, jak kvalitní a jestli je vhodný pro Váš typ pleti.

BB krém je lehká varianta krytí, snadno se roztírá a spousty žen je s ním spokojených, nicméně já doporučuji spíše druhou variantu.

  • CC krémVznikl z control/correcting cream a je to vlastně lehká varianta make-upu spojující více věcí jako třeba korektor, anti-age složky či složky proti zarudnutí pokožky. Ano, ve složení také najdete krém, díky kterému je složení jemné, nicméně nenahrazuje Váš pleťový krém a nanáší se až na něj.

CC krém je úžasná lehká varianta krytí s přidanou hodnotou, lehce se nanáší, je jemný, ale nepohlcuje mastnotu, takže pro smíšený a mastný typ pleti je určitě třeba ho řádně přepudrovat. :-)

Naleznete ho v menším množství odstínů, než klasický make-up, díky jeho složení je schopný se na pleti trochu přizpůsobit a výběr správného odstínu je o dost snažší.

  • Make-upMake-upů je na trhu samozřejmě spousta, důležité je si vybrat správný odstín, nejjednodušší způsob popisuji v podcastu Female Boss :-) Většinou se dělí na hydratační pro suchou pleť a na pohlcující mastnotu pro smíšenou pleť. :-) Já osobně používám oba dva. V zimě ty hydratační a v létě ty se složkou pohlcující mastnotu.

Tady je opravdu třeba vybrat správný odstín a také podtón (bývají zbarvené do růžova, olovová, žluta) tady je důležité vědět, jestli chcete jít tón v tónu se svou pletí (olivový podton) nebo naopak vybrat barvu opačnou (to platí většinou u pletí, které jsou hodně růžové a nechceme to u nich ještě podpořit.)

Skvěle kryjí, vydrží dlouho, nejvíce ochrání pleť a dají se vrstvit v kombinaci třeba se cc krémem. :-)

2. PUDROVÉ  • Minerální pudrový make-up

Nejlepší pomocník pro ty, kteří nesnesou na pleti tekutý make-up, ale chtějí mít sjednocenou a ochráněnou pleť. Je s ním jednoduchá manipulace a snadno se vybírají odstíny, kterých není celá řada jako u make-upu. Je velmi lehoučký a ani nevnímáte, že vůbec na pleti je. Dá se snadno vrstvit a můžete se “přepudrovat” kdykoli během dne.

Toto doporučuji mít jako základ v každé kosmetické taštičce buď jako další vrstva na tekutý make-up, nebo jako jediná ochrana a sjednocení pleti, když prostě nic víc nepotřebuji. :-)

Na trhu ho najdete ve dvou variantách, v sypké a tuhé. Je jen na Vás, co Vám bude vyhovovat více. Já osobně používám sypký. :-)


Mé oblíbené značky:
  • Mary Kay - skvělý poměr cena/kvalita (k zakoupení a vyzkoušení u mě)

  • NYX - kvalitní drogerkové produkty - v obchodě poradí s odstínem

  • MAC - o trochu dražší, ale na kvalitu se můžete spolehnout - v obchodě poradí s odstínem

  • Catrice - levnější varianta z drogerie, je fajn, pokud hledáte levnou alternativu, ale celý den na většině pletí nevydrží


Shrnutí

Make-up je základ každé ranní rutiny - vypadáte skvěle, cítíte se skvěle a Vaše pleť je ochráněná, nebude tolik znečištěná a zpomalíte proces stárnutí.

Pozor na levné produkty, které naopak mohou ucpávat póry a pleti neudělají dobře.

Vybírejte barvu nejen podle tónu pleti, ale také jeho podtónu, více v mém Podcastu (Female Boss podcast).

Čím a jak nanášet různé druhy make-upu e dozvíte příští měsíc v dalším článku. :-)

Nebojte se říct o pomoc při výběru správné barvy, najděte si svého favorita a hurá do každodenního používání. :-)
17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page