top of page

Nejtěžší job: Práce s vlastní hlavouOsobní rozvoj. Sebevzdělávání. Četba knih. Odborná literatura. Afirmace. Semináře, webináře a jiné vzdělávací aktivity, které jsou zaměřeny na to, jak pracuje naše hlava. Haha. Říkáš si, však je to moje hlava, to je jednoduché. HA! Ale není. Máš naučené nějaké zastaralé generační vzorce, návyky anebo to, jaký žiješ život, ti dodává na spokojenosti. Pokud ale nastane ve tvém životě okamžik, kdy chceš něco změnit, mnohdy se Tvoje hlava stává Tvým hlavním nepřítelem. Dovolím si říct, že práce s vlastní hlavou je ta nejtěžší práce na světě.
Začnu jedním krátkým osobním příběhem. Již na základní škole jsem se ráda věnovala osobnímu rozvoji. Dovolím si říct, že jsem byla vždy o maličký krok napřed oproti mým vrstevníkům. Vždy mě bavila četba odborné literatury, která se týkala sebevzdělávání, sebevědomí, myšlenek, možná i určitého duchovna. Zmíněná literatura, knihy z této oblasti nebo jakékoliv semináře jsou vždy stejné. Jediný rozdíl, který je odlišuje je naše životní fáze, ve které se momentálně nacházíme. Jsou to také zkušenosti, kterými jsme si prošli nebo právě procházíme.Tenkrát mě přišlo, že se tomu věnuji maximálně, četla jsem velké množství knih, dokonce jsem si vypisovala důležité myšlenky a teorie. Ano, čteš dobře. Právě, ty teorie. Proč tohle zmiňuji. Jedna věc je, věnovat se osobnímu rozvoji a věc druhá je, - zastavit se, uvědomovat si, následně uvědomit si a vědomě dávat zjištěné informace do praxe. To je ten zásadní rozdíl.


„Změna v naší hlavě se začíná vytvářet v okamžiku opravdového, vnitřního a hlubokého uvědomění.“


Práce s vlastní hlavou, s myšlenkami, s návyky či zastaralými vzorci může být otázka dlouhé doby. Ovšem! Záleží, v jaké fázi se člověk nachází. Ale ze své zkušenosti mohu říct, že opravdové, hluboké, vědomé, a především upřímné práci se svojí hlavou se věnuji intenzivně zhruba 3 roky. A po této době vím, že není hotovo ale nyní mohu s klidným svědomím říct, že vědomě řídím svoji hlavu, ovlivňuji si v životě to, co chci, přijímám to, co přichází, připouštím si určité věci nebo situace a tvořím si cíleně svou realitu.


„Polož si otázku pro sebe, ovládáš svou hlavu, nebo hlava ovládá Tebe? Činíš vědomě svá rozhodnutí nebo jedeš v zajetých kolejích?

Odpovědi můžeš najít, když si plně uvědomíš a připustíš svoje emoce a poté následné chování.“


Co tím vším chci sdělit?

Ať už se nacházíš v jakékoliv fázi života, v jakékoliv situaci, s jakýmikoliv zkušenostmi, s vidinou, že nic není možné změnit anebo naopak, že je možné vše, vždy máš pravdu. To, co Ty si myslíš, vždy tak je. A změnit to můžeš zase pouze jenom Ty. Ptáš se jak? Na tohle nikde neexistuje žádný návod. Univerzální rada. Instantní doporučení. Osvědčený recept. Nikdo nemůže znát Tvoji hlavu, Tvá nastavení, Tvůj život… Z vlastní zkušenosti vím, že nepomáhají rady tipu a la „píšou to v časopise…, „používám afirmace…“, „kámošce to pomohlo…“ Tohle nebude fungovat. Pokud tomu Tvá hlava nevěří a nebo je nastavená úplně jinak. Pokud opravdu cítíš, že chceš něco ve svém životě změnit, hledej, pátrej, zkoušej, přemýšlej, nech plynou, odpusť nepotřebné, přijímej nové a zde platí staré dobré pravidlo: „Pokud opravdu chceš, hledáš způsob, jak, pokud nechceš, hledáš jen výmluvy.“


Závěrem…

Závěrem si dovolím pouze jednu takovou malou radu. Odpoutej se od okolního světa a začni více myslet na sebe. Věnuj dostatek energie a vrať se zpátky k sobě. Dopřej si lásku. Buď laskavá. A nic nemůže dobře fungovat, pokud jsi odpojena od své osoby tím, že řešíš životy ostatních, že nadměrně pomáháš ostatním a neumíš se vymezit.


Změny ve Tvém životě se začnou odehrávat tehdy, když nebudeš na nich tak tvrdě lpět, necháš věci volně plout a budeš sama se sebou v souladu.Bylo mi ctí a budu se těšit příště.


S láskou,


22 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page