top of page

Vášeň ve jménu koučinku

V dnešní době se koučink dostává do všech možných oblastí. Můžeme se setkat s různými kouči a jejich specifickým zaměřením. Někdo se s koučováním setkává ve sportu, někdo v rámci své pracovní náplně a někdo cítí, že potřebuje něco „nového“ anebo pociťuje, že ve svém životě je třeba učinit změnu.


Můžeme de facto říct, že „koučink“ se na nás valí ze všech stran. Na druhou stranu jako kouč musím říct, že NELZE považovat za kouče každého a že dobrým koučem nemůže být každý. Koučování je o určité lidské chemii, o síle myšlení a o seberozvoji.
Koučink je pro Vás, a především o Vás.
Dobrý kouč neradí, ale naslouchá.
Dobrý kouč nesoudí, ale respektuje.

Jsem Martina, a mou profesí je kouč. Jsem koučka, která sama prošla koučovacím procesem, proto koučink považuji za velkou vášeň a zároveň svým posláním, jak efektivně pomáhat druhým. Myslím si, že když člověk něco dělá s určitou dávkou vášně, dělá to od srdce a v zájmu toho druhého.


„Kouč je specialista na denní snění. Koučink je o odvaze snít a odvaze své sny žít.“


Když se vrátím o pár let zpět, musím uznat, že jsem stálé a dokola hledala pomoc zvenčí. Pomoc, která měla přijít, aby změnila TO, v čem já jsem byla sama nespokojená a nešťastná. Obviňovala jsem sebe i druhé za to, že jsem v takové situaci. Hledala jsem způsoby, jak to všemožně změnit, dokonce byla doba, kdy jsem chodila ke kartářce a vytvářela si tak nesmyslně svou budoucnost.


„Velká úleva přichází až v momentě sebeuvědomění a přijetí vlastní zodpovědnosti za svůj život.“


Seberozvoj a práce na sobě mě posouvala dál. Ale i tak jsem se jednoho dne ocitla na koučovacím křesle. Člověk si může klepat na čelo a ptát se, „s čím…?“. Jsem znamením Berana, a chtěla jsem všechno a hned. To je výstižná odpověď na všechny otázky.

S koučinkem jsem se setkala poprvé začátkem roku 2018. Na první sezení jsem šla plná očekávání, nervozity a s vědomím, že koučka za mě vše vyřeší. Po úvodní hodině, kdy jsem ze sebe téměř vše vysypala, v mém vlastní úžasu jsem zjistila, že budu makat já, a budu makat dlouho. Koučink se stal něčím novým, ohromujícím, fascinujícím, ale zároveň drtícím nástrojem vlastní hlavy. Uvědomila jsem si mnohé, našla jsem odpovědi na mnoho otázek, připustila jsem si příčiny některých situací a de facto závěrem koučování jsem se přistihla u toho „problémy zmizely“.

„Člověk se zaobírá více problémem samotným než tím, aby hledal možná řešení.“

Co tím vším chci sdělit?

Koučink je krásný nástroj osobního rozvoje. Kouč má neskutečné možnosti, jak klienta vést na jeho cestě. Kouč volí vhodné otázky tak, aby klient si došel ke všemu, k čemu potřebuje. Mrzí mě, že někteří kouči se pasují do role mentora či rádce, to koučink jako takový ponižují a shazují. Koučink je vášní, láskou a darem, ke kterému lze dojít pouze tvrdou, upřímnou a férovou prací každého z nás.

Je koučink pro každého?

Domnívám se, že koučink je pro každého z nás, kdo chce se svým životem něco udělat. Kdo se chce na své cestě někam posunout. Kdo třeba stojí na křižovatce a přemýšlí, kudy dál? Je to také pro ty, kteří nejsou spokojeni v partnerství či v zaměstnání. Je to pro každého, kdo je připraven učinit změnu a kdo na té změně je ochoten pracovat. Nezmění se nikdy nic, pokud člověk nechce, a kouč není ani trenér ani mentor, aby pracoval za klienta.


Závěrem…

Vzkaz pro Vás, vybírejte dobře svého kouče, bude Vaším průvodcem v důležité části Vašeho života. Kouče také vybírejte srdcem, u kterého se budete cítit dobře a příjemně. Nenechte se tlačit do spolupráce s koučem, který Vás bude nutit jít mimo svou komfortní zónu. Vybírejte intuitivně, a nechte pracovat svou lidskou chemii. Odměnou Vám bude Vaše celková proměna. Proměna, která začíná vždy v hlavě.


Bylo mi ctí a budu se těšit příště.


S láskou,

15 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Retinol

Comments


bottom of page