top of page

Vánoce bez mobilu, je to snad utopie?


Loňské Vánoce jsem se rozhodla udělat něco jinak. V dnešní době, kdy jsme na mobilech nalepený 24/7 a ještě před Vánoci: honem se pochlubit, kolik mám druhů cukroví, jak mám naklizeno, jaký máme krásný stromek a dárků pod ním. Ne, letos to tak nechceme! Být off, bez mobilu a sociálních sítí, alespoň přes ty svátky. Možná to tak máš a děláš to tak každý rok. Možná nejsi ten typ a nesjíždíš, kolikrát bezmyšlenkovitě, zeď na Facebooku či instagramu a neprojíždíš jen tak příběhy. Tak to ti gratuluji! Jak to u mě minulé Vánoce vypadalo? Pojďme se na to mrknout!


Přemýšlím si tak a rekapituluji si rok 2020. Taky to tak děláš? Hodnotím, co se povedlo a co tak úplně ne, představuji si rok 2021 a sním.

Jak to začalo

23. 12. se odpojuji a reálně si mažu aplikace z telefonu. S lidmi, se kterými jsem v kontaktu přes sociální sítě, oznámím, kde mě mohou zastihnout. Nějak jsem nevnímala, že by se něco zvláštního dělo. Sociální sítě jsem využívala zejména k pracovním účelům. Přiznám se ale, že na nich trávím víc času, než bych chtěla a sama se někdy cítím přehlcená a bolí mě hlava. V dnešní době vnímám sociální sítě jako úžasný prostředek, jak se propojovat s lidmi, sdílet s nimi své myšlenky, pocity a postoje. Sama jsem na nich našla spoustu inspirace. Vždy to však záleží, jak to člověk podá, co s tebou souzní. A nic se nemá přehánět. Až teď pár dní úplně bez nich to najednou cítím a vím, co udělat jinak.


Detox vznikl se záměrem toho, abychom se soustředili na přítomný okamžik, byli více s rodinou - vědomě - ne každý na svém telefonu. A aby nám bylo jedno, jaký má támhle Evženie stromek a kolik toho zas napekla. Jak jsou najednou všichni šťastní a načančaný pod stromečkem s kupou dárků. Trochu se zamýšlím i nad tím, co se to z těch Vánoc (svátku klidu, lásky a míru) vlastně stalo. Předhánění v dárcích a výzdobách. Lidi na sebe nepříjemní (to si pamatuju leště pár let zpět na trzích). A i když je teď doba jaká je, naopak na ty Vánoce bychom si měli udělat krásný čas s rodinou, být hlavně spolu a neřešit telefony, tolik dárků a všeho nepodstatného okolo.

Jak jsem se cítila

První den byl zvláštní. Sice jsem se dost zaměstnala: salát, stromek, přípravy na Štědrý den, ale stejně jsem občas vzala telefon do ruky a nevědomky ťukala na místa, kde byli předtím aplikace, které jsem smazala. Musela jsem se tomu smát :D Na Štědrý den jsme se vyfotili u stromku, jak se nám povedl salát a nazdobit stůl, jak měl náš syn radost z dárků. Ono s těmi dětmi to má totiž úplně, ale úplně jiný rozměr. Rodiče mě jistě pochopí. Vracíte se do svého dětství, ta nefalšovaná radost ze světýlek, dárečků a celé té atmosféry. To vás dostane!


Takhle vypadala většina mých dní o loňských Vánocích. Jinak jsem byla jen s rodinou.

Minulý rok, kdy jsme se mohli vidět s ostatními lidmi jen omezeně, nebo dokonce vůbec, je těžké se nějak socializovat a o Vánocích to člověku zvlášť chybí. Sociální sítě, mobily, tablety jsou nám v tomto velmi užitečné. I my jsme s mou rodinou dali při večeři krátký videohovor. Pak jsem si však krom pár fotek na mobil ani nevzpomněla. Prostě na to nebyl čas :) Další den na Boží hod následovaly návštěvy. Takže na telefon nebyl čas už vůbec. Zas jen pár fotek do rodinného alba. Jinak jsme užívali, že se vidíme s rodinami, malého radost, drobné - osobní dárečky, které prostě vždy udělají radost!

Cítila jsem se najednou svobodně, uvolněně a odpočatě. Ať jsem si to chtěla přiznat, nebo ne, postupně mi opravdu docházelo, že jsem na sociálních sítích kolikrát promarnila dobrých pár hodin. Nic neděláním! Když teď si místo toho mohu číst, tvořit, projít se apod... Nemluvě o tom, že mi z toho občas vážně bolela hlava, nebo jsem se cítila prostě vyčerpaná. Došlo mi, že mě tolik ani ty věci nezajímají. Ráda se podívám na své přátelé a známe, co dělají, co je u nich nového. Přečtu si inspirativní, vzdělávací nebo vtipný příspěvek. ALE PROČ TAM JEN TAK SCROLLOVAT? Pro někoho možná také objev a nový pohled na všechno, pro někoho běžná věc.

A co nějaké benefity?

Na další svátek jsme se váleli už doma u pohádek a dojídali všechny mňamky. Hráli jsme si s novými hračkami, ve volných chvílích jsem četla nové knížky (to mi udělalo největší radost!). Jen tak jsme byli a užívali tady a teď. A já věděla, že tohle chci dělat častěji! Člověk když chce, tak se prostě zaměstná jinak.

Proto na otázku, zda mi to chybělo odpovídám jednoznačně NE!

A uvádím pro tebe BENEFITY toho, když občas vypneš na pár dní sociální sítě, nebo wi-fi:

  • plné prožití přítomného okamžiku

  • víc času na sebe

  • sama se svými myšlenkami

  • neporovnáš se

  • uvědomíš si, co je opravdu důležité

  • máš čas na lidi kolem sebe

  • máš čas...

A jak to vidím letos v roce 2021?

Když to shrnu, sociální sítě jsou skvělý nástroj, v hodně věcech pomáhají, inspirují a jsou dobrým pomocníkem. Je taky super s od nich občas odpočinout, uvědomit si, co je pro nás v životě důležité, nadechnout se zhluboka a jít dál. Já miluju, co nám dnešní doba všechno umožňuje. Mám ráda online svět a cítím se v něm dobře. V některých jeho sférách se stále ještě hledám a občas hodně balancuji na tom, kolik času tam trávit a co tvořit. O tom třeba zase jindy.

Za poslední měsíce jsem díky instagramu poznala spoustu skvělých lidí a navázala několik přátelství i pracovních vztahů a spolupráce. Nad osobní kontakt však opravdu nic nemá.

Proto letošní Vánoce opět mobil odložím, smažu na pár dní sociální sítě a budu TADY A TEĎ. A co ty?

Kdyby ti tento článek měl něco dát, ať je to ten čas, který místo facebooku a instagramu věnuješ raději sobě, své rodině, svým blízkým. A nezapomínej, kolik z těch insta-dokonalých fotek je skutečně pravdivých...

„Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“

— Antoine de Saint-Exupéry, kniha Malý princ

S láskou
10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page